Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 26-ին հանդիպել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը մասնավորապես խոսել են երկու երկրների տնտեսական փոխհարաբերությունների զարգացման մասին: ՀՀ ԱԺ նախագահն իր խոսքում ասել է. «Հայաստանն ու Վրաստանը միջազգային ինտեգրման տարբեր ուղիներ են ընտրել, սակայն դա չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ մեր երկրների փոխգործակցության զարգացման համար. այն կարող է լրացնել ու դրական ազդեցություն ունենալ ոչ միայն տնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման, այլ նաեւ տարածաշրջանային համագործակցության առավել ընդլայնման համար»:
Արա Բաբլոյանը նաեւ նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ ձեւավորվել են տնտեսական գործընկերության հստակ ուղղություններ, որոնք մասնավորապես ներառում են տրանսպորտի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսական ապրանքների վերամշակման ոլորտները: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է ապակենտրոնացված համագործակցության խորացման կարեւորությունը: Որպես երկրների տարածաշրջանների փոխգործակցության լավ օրինակ՝ Արա Բաբլոյանը նշել է Աջարիայի եւ Լոռու մարզի միջեւ կապերը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն, այնուամենայնիվ, արձանագրել է, որ առեւտրատնտեսական ներուժն ամբողջությամբ չի օգտագործվում: Արա Բաբլոյանը հավաստիացրել է, որ խորհրդարանականները պատրաստ են հանդես գալ օրենսդրական անհրաժեշտ նախաձեռնություններով՝ կոնկրետ բնագավառների խնդիրները լուծելու համար: Խորհրդարանի ղեկավարի կողմից կարեւորվել է Վերին Լարս սահմանային անցակետի անխափան գործունեությունը, որը հատկապես այս ժամանակահատվածում Հայաստանից գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման հիմնական եւ առավել նախընտրելի ճանապարհն է:
Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին գոհունակությամբ է խոսել վրաց-հայկական կայուն զարգացող հարաբերությունների մասին՝ միաժամանակ նշելով, որ առկա 400 միլիոն դոլար կազմող առեւտրաշրջանառության ծավալներն անհրաժեշտ է մեծացնել: Վրաստանի վարչապետն իր խոսքում ընդգծել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կարեւորությունը: Գիորգի Կվիրիկաշվիլին երկկողմ համագործակցության զարգացման համար առավել կարեւոր ոլորտներից հատկապես առանձնացրել է զբոսաշրջությունը: Ըստ նրա՝ հաշվի առնելով երկու երկրների հարուստ պատմամշակութային ժառանգությունը՝ անհրաժեշտ է պատրաստել համատեղ տուրիստական փաթեթներ: Վարչապետը միաժամանակ հավաստիացրել է, որ Վրաստանը բաց է բարեկամ Հայաստանի հետ քննարկելու համագործակցության զարգացման հնարավորությունները ցանկացած ոլորտում:

26 сентября находящаяся с официальным визитом в Грузии делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном встретилась с премьер-министром Грузии Г.Квирикашвили. В ходе встречи стороны, в частности, говорили о развитии экономических взаимоотношений. В своем слове спикер НС подчеркнул: “Армения и Грузия избрали различные пути международной интеграции, однако это не может стать препятствием для развития взаимодействия наших стран – оно может дополнить и оказать позитивное влияние не только на дальнейшее углубление экономических отношений, но и на еще большее расширение регионального сотрудничества”.
А.Баблоян также отметил, что за последние годы между РА и Грузией сформировались четкие направления экономического партнерства, которые, в частности, включают сферы транспорта, энергетики, туризма, переработки сельскохозяйственных продуктов. Глава парламента особо выделил важность углубления децентрализованного сотрудничества. В качестве удачного примера регионального сотрудничества А.Баблоян привел связи между Аджарией и Лори. В то же время спикер НС констатировал недостаточное использование торгово-экономического потенциала. А.Баблоян заверил, что для решения проблем конкретных сфер парламентарии готовы выступить с необходимыми законодательными инициативами. Он подчеркнул важность бесперебойной работы КПП Верхний Ларс, который особенно в этот период является основным и наиболее предпочтительным путем вывоза сельскохозяйственной продукции из Армении.
Премьер-министр Грузии Г.Квирикашвили с удовлетворением говорил о стабильно развивающихся армяно-грузинских отношениях, в то же время отметив, что существующие объемы товарооборота в 400 млн   долларов следует увеличить. Грузинский премьер подчеркнул важность взаимных визитов на высоком уровне. Для развития двустороннего сотрудничества он выделил как одну из важнейших сферу туризма. По Квирикашвили, учитывая богатое историко-культурное наследие двух стран, необходимо подготовить совместные турпакеты. Премьер-министр заверил, что Грузия открыта к обсуждению с дружественной Арменией возможностей развития сотрудничества в любой области.